"Ortodox fordulat?" címmel elemző cikkben boncolgatja a Heti Válasz az új felállást (MNB).
Három részlet a cikkből (önkényes hátsó szándékkal összeválogatva):
"...Ez a változás ugyanis nem hasonlít az előzőhöz: Simor András alatt is változott a csapat felállása, de a kulcsemberek java része a helyén maradt. A jelek arra mutatnak, hogy Matolcsy nagyszabású átalakításra készül: nem csak a vezetőket cseréli le, hanem belenyúl az elemzéseket készítő szakmai stáb összetételébe is. A személycseréket jobbára indokoltnak tartja jegybanki forrásunk: szerinte nem feltétlenül helyes, ha egy intézményben húsz évig ugyanazok dolgoznak a kulcspozíciókban, miközben a világ változik. ..."
"...Akkor lenne érdemes belevágni a hitelezés feltételeit javító intézkedésekbe, miután lezajlott a szervezeti átalakítás, és az intézmény szakmailag megerősödött -- véli Orbán Gábor. ..."
"...Matolcsy György távozásával részben kiürül a minisztérium: a jelenlegi hét államtitkár illetve helyetteseik közül többen távoznak vele a jegybankba. Ez feszültséget okoz a két politikus között" <Varga és Matolcsy>", de egyben alkalmat ad a tárcánál szükséges személyi változások véghezvitelére" <kiemelés tőlem> ". Várhatóan újra kell gondolni egyik-másik terület vezetését: ilyen például az adózásé, ahol a személyijövedelem-, a társasági- és az általános forgalmi adó bevételek elmaradhatnak a várttól, s ami miatt idővel sürgős beavatkozásra lehet szükség."
Tényleg önkényesen húztam össze a cikk különböző oldalairól, de ha a cikkíró is megteszi, talán feltűnt volna az épp' csak ki nem mondott következtetés, hogy a jegybank kiöregedett állományát alkalmatlanságukat referenciákkal (pl. adóügyek) bizonyítani tudó tagokból álló friss szakembergárdával fogják megerősíteni.
De az új csapat legalább bizonyíték, nem ígéret.
Személyes véleményem ehhez még annyi, hogy
- lehet, hogy a motor öreg, a kormányt rosszul forgatták, s így cserére szorul a szív és a kapitány. De a kilométerórát és a GPS-t nem kell lecserélni ahhoz, hogy a felturbózott jószág új sebességét és irányát mérni tudjuk. Kivéve persze, ha a régi műszer nem tudott már ötszámjegyű GDP-növekedést mérni...
- ...vagy még az a divatjamúlt technokrata típus, ami vaskalaposan azt ismételgeti, amit mér s nincs érzéke álmainkhoz.
A gyermeket már az óvodával arra kezdjük szoktatni, hogy a családon kívül is van élet, és meg kell tanulni más társaságokban/környezetben is élni és működni. Nyilván egyszerűbb lenne egész életünkben magunkkal hurcolni aput és anyut, akik lesik szavunkat, és mindig megadják a megérdemelt elismerést, de felnőttként már nem rúghatunk ki komplett cégeket, hogy vihessük aput és anyut.
Azt mondják, az ember fejlődésében nem ugorhatók át büntetlenül a fontos állomások. Nem lenne baj három főnél nagyobb intézmények vezetését óvodai végzettséghez kötni.
((( Ui: Azért reményre ad okot, hogy a cikk szerint a hitelezés növelése érdekében "...a jegybank az eddiginél intenzívebben láthatja el olcsó devizaforrásokkal a pénzintézeteket." Ez azért reményteli, mert az MNB-nek nincs olcsó devizaforrása, ha lenne, nem ostoroznák az előző vezetést a túl sok devizatartalékért, ami drága hitelből van és alig kamatozik, így rekordveszteséget okoz.
Ami azt a reményt táplálja, hogy csak a nyomda jó öreg ördöge volt aznap figyelmetlen -- talán a fentiekkel is. )))
.